niedziela, 19 grudnia 2021

Zagadnienia na etap rejonowy 2021/2022 - termin 7 stycznia 2022

 

Etap rejonowy

Od uczestnika konkursu wymagane są wiedza i umiejętności z etapu szkolnego oraz wiedza i umiejętności poszerzające treści podstawy programowej zawarte w poniższej literaturze:

Wykaz literatury obowiązującej uczestników oraz stanowiącej pomoc dla nauczyciela:

  1. Atlas Geograficzny Świat, Polska, PPWK – Nowa Era.

  2. Flis J., Szkolny słownik geograficzny, WSiP, Warszawa 1999 r.

  3. Podręczniki do nauczania geografii dopuszczone do użytku w szkole podstawowej.

  4. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego i technikum . Oblicza geografii 1. Nowa Era Zakres rozszerzony Roman Malarz, Marek Więckowski, Paweł Kroh

Rozdział IV. Hydrosfera.

  1. Geografia w Szkole 4/2018, Krzysztof Trojan, Śródziemne morze północy. Perspektywy i zagrożenia Morza Bałtyckiego, str. 4 – 8.

  2. Geografia w Szkole 2/2019, Krzysztof Trojan, Aktywność sejsmiczna Polski. Gdzie spodziewać się wstrząsów, str. 4 – 7.

  3. https://stat.gov.pl/, obszary tematyczne: Ludność, Porównania międzynarodowe, Przemysł. Budownictwo. Środki trwałe, Roczniki statystyczne.



Treści kształcenia

  1. Mapa Polski: mapa ogólnogeograficzna i krajobrazowa; skala mapy; znaki na mapie, treść mapy.

  2. Krajobrazy Polski: wysokogórski (Tatry), wyżynny (Wyżyna Krakowsko-Częstochowska), nizinny (Nizina Mazowiecka), pojezierny (Pojezierze Mazurskie), nadmorski (Pobrzeże Słowińskie), wielkomiejski (Warszawa), miejsko-przemysłowy (Wyżyna Śląska), rolniczy (Wyżyna Lubelska).

  3. Lądy i oceany na Ziemi: rozmieszczenie lądów i oceanów, pierwsze wyprawy geograficzne.

  4. Krajobrazy świata: wilgotnego lasu równikowego i lasu strefy umiarkowanej, sawanny i stepu, pustyni gorącej i lodowej, tajgi i tundry, śródziemnomorski, wysokogórski Himalajów; strefowość a piętrowość klimatyczno-roślinna na świecie.

  5. Ruchy Ziemi: Ziemia w Układzie Słonecznym; ruch obrotowy i obiegowy; następstwa ruchów Ziemi.

  6. Współrzędne geograficzne: szerokość i długość geograficzna; położenie matematyczno-geograficzne punktów i obszarów; rozciągłość południkowa i równoleżnikowa.

  7. Geografia Europy: położenie i granice kontynentu; podział polityczny Europy; główne cechy środowiska przyrodniczego Europy; zjawiska występujące na granicach płyt litosfery; zróżnicowanie ludności oraz starzenie się społeczeństw; największe europejskie metropolie; zróżnicowanie źródeł energii w krajach europejskich; rolnictwo, przemysł i usługi w wybranych krajach europejskich; turystyka w Europie Południowej.

  8. Sąsiedzi Polski: przemiany przemysłu w Niemczech; dziedzictwo kulturowe Litwy i Białorusi; środowisko przyrodnicze i atrakcje turystyczne Czech i Słowacji; problemy polityczne, społeczne i gospodarcze Ukrainy; zróżnicowanie przyrodnicze i społeczno-gospodarcze Rosji; relacje Polski z sąsiadami.

  9. Środowisko przyrodnicze Polski na tle Europy: położenie geograficzne Polski; wpływ ruchów górotwórczych i zlodowaceń na rzeźbę Europy i Polski; przejściowość klimatu Polski; Morze Bałtyckie; główne rzeki Polski i ich systemy na tle rzek Europy oraz ich systemów; główne typy gleb w Polsce; lasy w Polsce; dziedzictwo przyrodnicze Polski, surowce mineralne Polski.

  10. Społeczeństwo i gospodarka Polski na tle Europy: rozmieszczenie ludności, struktura demograficzna Polski (wiekowa, narodowościowa, wyznaniowa, wykształcenia, zatrudnienia); migracje Polaków na tle współczesnych ruchów migracyjnych w Europie; zróżnicowanie polskich miast; sektory gospodarki Polski; rolnictwo Polski; zmiany struktury przemysłu Polski; zróżnicowanie usług i ich rola w rozwoju gospodarki; rozwój komunikacji; gospodarka morska; atrakcyjność turystyczna Polski.

  11. Relacje między elementami środowiska geograficznego na wybranych obszarach Polski: wpływ sposobu zagospodarowania dorzecza na występowanie powodzi; warunków przyrodniczych (zasobów surowców mineralnych, wiatru, wód i usłonecznienia) i pozaprzyrodniczych na energetykę; rozwoju dużych miast na przekształcenia strefy podmiejskiej; procesów migracyjnych na strukturę wieku i zmiany w zaludnieniu obszarów wiejskich; przemian gospodarczych po 1989 r. na zmiany struktury zatrudnienia; transportu na rozwój działalności gospodarczej; walorów środowiska przyrodniczego i dziedzictwa kulturowego na rozwój turystyki.

  12. Własny region: źródła informacji o regionie; dominujące cechy środowiska przyrodniczego, struktury demograficznej oraz gospodarki; walory turystyczne; współpraca międzynarodowa.

  13. Wybrane problemy i regiony geograficzne Azji: Azja jako kontynent kontrastów geograficznych; pacyficzny „pierścień ognia”; klimat monsunowy w Azji Południowo-Wschodniej; Japonia – gospodarka na tle warunków przyrodniczych i społeczno-kulturowych; Chiny – rozmieszczenie ludności, problemy demograficzne oraz znaczenie w gospodarce światowej; Indie krajem wielkich możliwości rozwojowych oraz kontrastów społecznych i gospodarczych; Bliski Wschód – kultura regionu, ropa naftowa, obszar konfliktów zbrojnych.

  14. Wybrane problemy i regiony geograficzne Afryki: położenie Afryki i jego wpływ na cyrkulację powietrza i rozmieszczenie opadów atmosferycznych; strefowość klimatyczno-roślinno-glebowa; warunki gospodarowania człowieka w strefie Sahelu– problem zachowania równowagi ekologicznej; rozwój turystyki w Kenii; rolnictwo żarowo-odłogowe i nowoczesne plantacje w Afryce Zachodniej; przyczyny niedożywienia w Etiopii; tradycyjna i nowoczesna gospodarka w Afryce.

  15. Wybrane problemy i regiony geograficzne Ameryki Północnej i Południowej: rozciągłość południkowa i ukształtowanie powierzchni; północna granica upraw i lasów w Kanadzie; cyklony i powodzie w Ameryce Północnej; problemy zagospodarowania Amazonii; sytuacja rdzennej ludności; slumsy w wielkich miastach; megalopolis; Dolina Krzemowa jako przykład technopolii; znaczenie gospodarcze Stanów Zjednoczonych w świecie.

  16. Wybrane problemy i regiony geograficzne Australii i Oceanii: środowisko przyrodnicze; rozmieszczenie ludności i gospodarka.

  17. Geografia obszarów okołobiegunowych: środowisko przyrodnicze; badania naukowe; polscy badacze.



czwartek, 28 października 2021

INFO O KONKURSIE

 KONKURS GEOGRAFICZNY ETAP SZKOLNY

ODBĘDZIE SIĘ W ŚRODĘ 3 LISTOPADA 2021

o GODZINIE 9.00


Uczestnik powinien mieć zgodę podpisaną przez rodzica:

https://docs.google.com/document/d/1RvwJPNvIDR9wMou0UBFG9O_-4HQyW7aP/edit?usp=sharing&ouid=113974968756738595767&rtpof=true&sd=true


W przypadku problemów z wydrukowaniem można wyrazić zgodę na e-dzienniku, 

a podpisać później.



PRZYKŁADOWY TEST:


 http://www.kuratorium.lodz.pl/wp-content/uploads/2019/11/test-1.pdf

 (ostatnie 7 pytań wygląda na super trudne, bo dotyczą literatury podanej w 2019 roku)


A tu test z zeszłego roku

https://docs.google.com/document/d/1FiNuRbYA-kRnJtd61f4LfSloM2DKouVy/edit?usp=sharing&ouid=113974968756738595767&rtpof=true&sd=true


Zwykle pytania dotyczą:

klasy 5 i 6, znajomości mapy świata.

W następnym etapie z klasy 7 i 8.


Typowe pytania:


- skutki ruchu obrotowego i obiegowego

- przeliczanie skali mapy

- wybrane parki narodowe np. Słowiński nad morzem z wydmami, Ojcowski z Maczugą Herkulesa, itd.

- rozpoznanie atrakcji turystycznych np. Łazienki, Wilanów itd.

- określanie współrzędnych w stopniach i minutach

- rodzaje skał

- rozpoznanie na mapie rzek np. Amazonka, Jangcy, Nil, 

wysp np. Madagaskar, mórz np. Kaspijskie

- obliczanie amplitudy temperatur (Tmax - Tmin)

- obliczanie średniej temperatury (suma temperatur podzielić przez 12)

- nazwy stref klimatycznych i roślinnych

np. strefa zwrotnikowa - pustynia; strefa podzwrotnikowa - makia)

- obliczanie rozciągłości południkowej

- obliczanie czasu  (wykorzystujemy prawidłowość, że 1 stopień to 4 minuty czasu)

- wiedza o kosmosie (planety, teoria geo- i heliocentryczna itp.)

- lata przestępne

(latami przestępnymi są te, których numeracja jest podzielna przez 4 i niepodzielna przez 100 lub jest podzielna przez 400. Oznacza to, że m.in. lata 1600 i 2000 były przestępnymi, a lata 1700, 1800, 1900 nie. )

czyli PRZEZ: CZTERY-TAK, STO-NIE, CZTERYSTA-TAK)

- odczytywanie mapy np. z izoterm odczytać temperaturę, albo z izobarów ciśnienie

poniedziałek, 25 października 2021

KONKURS GEOGRAFICZNY etap szkolny listopad 2021

 

etap szkolny, czas trwania 60 minut.

Do etapu rejonowego kwalifikują się wszyscy uczestnicy eliminacji szkolnych, którzy uzyskali minimum 80% liczby punktów możliwych do uzyskania na etapie szkolnym. Jeżeli mniej niż 10% uczestników etapu szkolnego uzyska wymagany próg 80% punktów możliwych do zdobycia, do etapu rejonowego kwalifikowanych jest 10% uczestników etapu szkolnego z najwyższymi wynikami.

Treści na konkurs

  1. Mapa Polski: mapa ogólnogeograficzna i krajobrazowa; skala mapy; znaki na mapie, treść mapy.

  2. Krajobrazy Polski: wysokogórski (Tatry), wyżynny (Wyżyna Krakowsko-Częstochowska), nizinny (Nizina Mazowiecka), pojezierny (Pojezierze Mazurskie), nadmorski (Pobrzeże Słowińskie), wielkomiejski (Warszawa), miejsko-przemysłowy (Wyżyna Śląska), rolniczy (Wyżyna Lubelska).

  3. Lądy i oceany na Ziemi: rozmieszczenie lądów i oceanów, pierwsze wyprawy geograficzne.

  4. Krajobrazy świata: wilgotnego lasu równikowego i lasu strefy umiarkowanej, sawanny i stepu, pustyni gorącej i lodowej, tajgi i tundry, śródziemnomorski, wysokogórski Himalajów; strefowość a piętrowość klimatyczno-roślinna na świecie.

  5. Ruchy Ziemi: Ziemia w Układzie Słonecznym; ruch obrotowy i obiegowy; następstwa ruchów Ziemi.

  6. Współrzędne geograficzne: szerokość i długość geograficzna; położenie matematyczno-geograficzne punktów i obszarów; rozciągłość południkowa i równoleżnikowa.

  7. Geografia Europy: położenie i granice kontynentu; podział polityczny Europy; główne cechy środowiska przyrodniczego Europy; zjawiska występujące na granicach płyt litosfery; zróżnicowanie ludności oraz starzenie się społeczeństw; największe europejskie metropolie; zróżnicowanie źródeł energii w krajach europejskich; rolnictwo, przemysł i usługi w wybranych krajach europejskich; turystyka w Europie Południowej.

  8. Sąsiedzi Polski: przemiany przemysłu w Niemczech; dziedzictwo kulturowe Litwy i Białorusi; środowisko przyrodnicze i atrakcje turystyczne Czech i Słowacji; problemy polityczne, społeczne i gospodarcze Ukrainy; zróżnicowanie przyrodnicze i społeczno-gospodarcze Rosji; relacje Polski z sąsiadami.

  9. Środowisko przyrodnicze Polski na tle Europy: położenie geograficzne Polski; wpływ ruchów górotwórczych i zlodowaceń na rzeźbę Europy i Polski; przejściowość klimatu Polski; Morze Bałtyckie; główne rzeki Polski i ich systemy na tle rzek Europy oraz ich systemów; główne typy gleb w Polsce; lasy w Polsce; dziedzictwo przyrodnicze Polski, surowce mineralne Polski.

  10. Społeczeństwo i gospodarka Polski na tle Europy: rozmieszczenie ludności, struktura demograficzna Polski (wiekowa, narodowościowa, wyznaniowa, wykształcenia, zatrudnienia); migracje Polaków na tle współczesnych ruchów migracyjnych w Europie; zróżnicowanie polskich miast; sektory gospodarki Polski; rolnictwo Polski; zmiany struktury przemysłu Polski; zróżnicowanie usług i ich rola w rozwoju gospodarki; rozwój komunikacji; gospodarka morska; atrakcyjność turystyczna Polski.

  11. Relacje między elementami środowiska geograficznego na wybranych obszarach Polski: wpływ sposobu zagospodarowania dorzecza na występowanie powodzi; warunków przyrodniczych (zasobów surowców mineralnych, wiatru, wód i usłonecznienia) i pozaprzyrodniczych na energetykę; rozwoju dużych miast na przekształcenia strefy podmiejskiej; procesów migracyjnych na strukturę wieku i zmiany w zaludnieniu obszarów wiejskich; przemian gospodarczych po 1989 r. na zmiany struktury zatrudnienia; transportu na rozwój działalności gospodarczej; walorów środowiska przyrodniczego i dziedzictwa kulturowego na rozwój turystyki.

  12. Własny region: źródła informacji o regionie; dominujące cechy środowiska przyrodniczego, struktury demograficznej oraz gospodarki; walory turystyczne; współpraca międzynarodowa.

  13. Wybrane problemy i regiony geograficzne Azji: Azja jako kontynent kontrastów geograficznych; pacyficzny „pierścień ognia”; klimat monsunowy w Azji Południowo-Wschodniej; Japonia – gospodarka na tle warunków przyrodniczych i społeczno-kulturowych; Chiny – rozmieszczenie ludności, problemy demograficzne oraz znaczenie w gospodarce światowej; Indie krajem wielkich możliwości rozwojowych oraz kontrastów społecznych i gospodarczych; Bliski Wschód – kultura regionu, ropa naftowa, obszar konfliktów zbrojnych.

  14. Wybrane problemy i regiony geograficzne Afryki: położenie Afryki i jego wpływ na cyrkulację powietrza i rozmieszczenie opadów atmosferycznych; strefowość klimatyczno-roślinno-glebowa; warunki gospodarowania człowieka w strefie Sahelu– problem zachowania równowagi ekologicznej; rozwój turystyki w Kenii; rolnictwo żarowo-odłogowe i nowoczesne plantacje w Afryce Zachodniej; przyczyny niedożywienia w Etiopii; tradycyjna i nowoczesna gospodarka w Afryce.

  15. Wybrane problemy i regiony geograficzne Ameryki Północnej i Południowej: rozciągłość południkowa i ukształtowanie powierzchni; północna granica upraw i lasów w Kanadzie; cyklony i powodzie w Ameryce Północnej; problemy zagospodarowania Amazonii; sytuacja rdzennej ludności; slumsy w wielkich miastach; megalopolis; Dolina Krzemowa jako przykład technopolii; znaczenie gospodarcze Stanów Zjednoczonych w świecie.

  16. Wybrane problemy i regiony geograficzne Australii i Oceanii: środowisko przyrodnicze; rozmieszczenie ludności i gospodarka.

  17. Geografia obszarów okołobiegunowych: środowisko przyrodnicze; badania naukowe; polscy badacze.


  1. Ponadto na poszczególnych etapach konkursu od ucznia wymagana jest wiedza i umiejętności wykraczające poza podstawę programową dla szkoły podstawowej:

Etap szkolny

Wiedza i umiejętności poszerzające treści podstawy programowej zawarte w poniższej literaturze:

Wykaz literatury obowiązującej uczestników oraz stanowiącej pomoc dla nauczyciela:

  1. Atlas Geograficzny Świat, Polska, PPWK – Nowa Era.

  2. Flis J., Szkolny słownik geograficzny, WSiP, Warszawa 1999 r.

  3. Podręczniki do nauczania geografii dopuszczone do użytku w szkole podstawowej.

  4. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego i technikum . Oblicza geografii 1. Nowa Era Zakres rozszerzony Roman Malarz, Marek Więckowski, Paweł Kroh

Rozdział II. Ziemia we Wszechświecie.

Rozdział III. Atmosfera.